Ciąża związana jest z występowaniem wielu nieprzyjemnych dolegliwości, które wynikają ze zmian zachodzących w organizmie. Większość z nich ma naturalne podłoże i nie jest powodem do obaw. Warto jednak wiedzieć, jak najlepiej radzić sobie z różnymi typowymi dolegliwościami podczas trwania ciąży.

Zmęczenie i osłabienie

Ciągłe uczucie zmęczenia oraz osłabienia może być bardzo uciążliwą dolegliwością każdej ciężarnej kobiety. Ciąża powoduje wiele zmian hormonalnych w kobiecym organizmie, które przyczyniają się do uczucia senności oraz wyczerpania. Bardzo często towarzyszy temu również bladość skóry, wypadanie włosów, zawroty głowy oraz kołatanie serca, co może być spowodowane anemią. Nawet jeżeli cąża przebiega prawidłowo, może wpływać na powstawanie tzw. fizjologicznej niedokrwistości. Wynika ona z niedostatecznej ilości żelaza w organizmie, dlatego podstawą profilaktyki jest odpowiednia dieta bogata w żelazo, kwas foliowy oraz liczne witaminy. W ciąży warto jeść dużo mięsa, suszonych owoców, jaj, zbóż oraz świeżych warzyw zielonych. Polecane jest również stosowanie preparatów, które pośród swoich składników zawierają również żelazo. Lepiej natomiast ograniczyć spożywanie mąki, mleka oraz kasz, które negatywnie wpływają na wchłanianie żelaza.

Wymioty i nudności

Każda ciąża związana jest zazwyczaj z występowaniem nudności oraz wymiotów, które pojawiają się zwłaszcza w okresie początkowym. Najczęściej nasilają się one rano, a potęguje je zapach lub widok niektórych produktów spożywczych. Wymioty przyczyniają się do zburzeń elektrolitowych oraz odwodnienia, co może wymagać hospitalizacji. Nudnościom oraz wymiotom można jednak zapobiegać. Zalecane jest spożywanie pierwszego, lekkiego posiłku jeszcze przed wstaniem z łóżka. Natomiast w ciągu dnia należy przyjmować lekkostrawne posiłki, najlepiej w niedużych ilościach, ale za to częściej. Warto również popijać ziołowe herbatki, na przykład miętę, rumianek, melisę, kozłek, tymianek czy lawendę. Mają one działanie uspokajające, a przy tym rozkurczowe. Dzięki temu ułatwiają oraz usprawniają trawienie. Nie poleca się natomiast stosowania różnych farmakologicznych preparatów, ponieważ mogą one mieć negatywny wpływ na zdrowie płodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here