Wody brytyjskie są idealne dla kajakarzy. Różnorodność wyboru zachwyci nawet najbardziej doświadczonych kajakarzy. Bez względu na to, czy szukasz leniwych tras wycieczkowych czy zjazdów po wodach białych, naszych śródlądowych dróg wodnych, rzek i jezior, kanały i morze będą Cię fascynowały i pozwolą Ci wiosłować przez cały rok.
Decydując się na podróż kajakiem, masz dwie możliwości. Możesz wybrać się na samodzielny spływanie kajakiem lub znaleźć licencjonowany ośrodek, który zapewni Ci wszelki niezbędny sprzęt. Ośrodki zazwyczaj załatwiają za Ciebie wszystkie formalności, więc nie musisz sam uzyskiwać pozwoleń.

Jaka jest różnica między kajakami a kanoe?

Po pierwsze, jest to pozycja: siedząca – w kanoe klęczysz do przodu a podczas spływania kajakiem będziesz siedział twarzą do przodu z nogami z przodu.
Po drugie, są to wiosła – w kanoe wiosłuje się wiosłami jednołopatkowymi, a w kajakarstwie używa się wioseł dwułopatkowych.
Wreszcie, kanoe mogą mieć zarówno pokład otwarty, jak i zamknięty, podczas gdy kajaki zawsze mają pokład zamknięty.

Zezwolenie na spływ kajakowy.

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną wyprawę, musisz się upewnić, że posiadasz ważną licencję na poruszanie się po śródlądowych drogach wodnych. Automatycznie otrzymasz licencję, jeśli staniesz się członkiem stowarzyszenia kajakowego. W przeciwnym razie należy wykupić pozwolenie od jednego ze stowarzyszeń w zależności od tego, gdzie planujesz wiosłować.
W Wielkiej Brytanii jest wiele zadziwiających miejsc, gdzie można spływać kajakiem, Zanim jednak zdecydujesz się na dokładną lokalizację, musisz najpierw ustalić, które trasy najlepiej odpowiadają Twoim możliwościom. Mimo, że większość tras w Wielkiej Brytanii jest łatwa do umiarkowanego pokonywania, dostępne są również trasy wymagające.
Główną różnicą między trasą umiarkowaną i trudną jest szybkość, objętość wody i pływy. Płaskie wody, szlaki krótkodystansowe są idealne dla początkujących i osób, które szukają relaksujących wycieczek, podczas gdy wody pływowe, płynące lub otwarte są odpowiednie tylko dla osób z wcześniejszym doświadczeniem lub szkoleniem profesjonalnym.
Bez względu na to, którą nich wybierzesz, powinieneś odrobić pracę domową i przeczytać przewodnik przed wyjazdem.

Najlepsze trasy kajakowe w Anglii – od kajakarstwa morskiego po leniwe wycieczki po pojezierzu.

Południowe wybrzeże Anglii jest idealne do kajakarstwa morskiego. Ogólnie rzecz biorąc, Anglia jest najbardziej odpowiednia dla początkujących i uczących się. Dla doświadczonych kajakarzy dostępne są też trasy.

Kornwalijskie plaże i rzeki

Kornwalia jest fantastyczna zarówno dla kajakarstwa turystycznego, jak i kajakarstwa górskiego. Będziesz mógł odkryć ukryte jaskinie, jak również zobaczyć kilka fok, które są bardzo powszechne w tym obszarze. Można również łatwo znaleźć półdniową wycieczkę z przewodnikiem, która pomoże w dotarciu do celu.
Jeśli jednak chcesz zwiedzić Kornwalię na własną rękę, możesz spróbować wyprawę do zatoki, która jest nieco odleglejsza i spokojniejsza. Oba miejsca oferują wspaniałe jaskinie i groty do zwiedzania
Wreszcie, jeśli szukasz kajakarstwa górskiego, możesz wybrać się na spływ rzeką. Rzeka to raczej spokojna trasa z potokami i lasami, gdzie można podziwiać stare nabrzeża i fabryki, stare relikty niegdyś kwitnącego przemysłu miedzianego. Najlepiej jest wystartować ze starego nabrzeża i zwiedzić górę rzeki. Możesz mieć szczęście i zobaczyć kilka jeleni i zimorodków. Niemniej jednak, upewnij się, że rozpocząłeś podróż przed odpływem, gdyż powrót może być trudny, ponieważ możesz utknąć w niektórych miejscach.
Wreszcie, najpiękniejszym miejscem w Kornwalii dla kajakarstwa jest oczywiście rzeka Fowey, rzeka przepływa przez starożytne lasy i ukryte potoki są one spektakularne podczas odpływu. Jest wiele miejsc, gdzie można spłynąć kajakiem, lub alternatywnie, można wypożyczyć cały potrzebny sprzęt i zwiedzić z przewodnikiem ujście rzeki.
Należy pamiętać, że rzeki są w najlepszym przypadku podczas przypływu, podczas gdy kajakarstwo morskie jest idealne podczas odpływu. Upewnij się, że zaplanowałeś podróż z wyprzedzeniem i sprawdź czasy przypływów przed podróżą.

Pojezierze

Jeśli zdecydowałeś się odwiedzić Pojezierze, czeka Cię niesamowita podróż. Najlepiej zacząć od odwiedzenia małego miasteczka targowego. W pobliżu znajduje się park narodowy, a jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, możesz wynająć wszystko w sklepie nad jeziorem, który znajduje się pięć minut od centrum miasta.
Pojezierze posiada spokojne, gładkie wody, więc nie musisz posiadać żadnych umiejętności technicznych, aby odkrywać okolicę. W sumie teren ten jest bardzo dobrze rozwinięty i oferuje wiele miejsc parkingowych, miejsc zbiórki, restauracji i zakwaterowania.

Ujście rzeki.

Ujście rzeki jest idealne do wycieczki ze spokojnym wiosłowaniem w letni poranek; zobaczysz dzikie ptactwo i wiele różnych innych gatunków ptaków. Ujście to ma wiele ukrytych zatok i potoków. Jest ono pływowe, więc jeśli chcesz odkryć wszystkie jego ukryte klejnoty, najlepiej wyruszyć w podróż w połowie odpływu.
Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się spływać kajakiem zarówno na północ, jak i na południe są miejsca doskonale nadające się do ćwiczenia nowych umiejętności. Można również łatwo znaleźć przewodnika turystycznego w każdym z ośrodków sportów wodnych wokół ujścia rzeki.

Zatoka i wybrzeże jurajskie.

Jest to prawdopodobnie jedyne miejsce w Anglii, które dzięki swojemu wyglądowi i spokojnej wodzie można z łatwością porównać do Morza Śródziemnego. Jeśli zdecydujesz się na wiosłowanie w okolicy, odwiedź imponujący, dwudziestosiedmiometrowy fort, w którym król i premier zbadali sprawność swoich żołnierzy podczas ćwiczeń do lądowania w Europie podczas II wojny światowej.
Miejsca te oferują na ogół dość relaksującą wyprawę, jednak jeśli chcesz, aby było trochę bardziej ekscytujące, możesz skontaktować się ze szkołą wodniaków, która zorganizuje dla Ciebie jednodniową wycieczkę, która może obejmować również nurkowanie. Brzmi to zabawnie, ale jurajskie wybrzeże jest idealne do nurkowania. Woda jest czysta, a widoczność fantastyczna, ale trzeba będzie nosić 5 mm kombinezon ochronny.

Żegluga po rzekach i kanałach.


Jest to jedyny zbudowany przez człowieka szlak kajakarski na tej liście. Ma piętnaście i pół kilometra długości, zbudowany w XVII wieku jako autostrada wodna do Londynu. Kanały te stanowią doskonałą, łatwą do wiosłowania dla trasę.
Ścieżka prowadzi przez miasta i wsie, a także tereny wiejskie, oferując w ten sposób urozmaicony, stale zmieniający się krajobraz. Wszystkie informacje na temat licencji i tras można znaleźć w broszurze dla kajakarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here