Najniższe stawki godzinowe mogą nie wskazywać na najlepszą wartość w pracy prawnika, ponieważ niedoświadczony adwokat może potrzebować dwa razy więcej czasu na ukończenie projektu, niż jego doświadczony kolega.

Referencje.

Nie bój się pytać o referencje. Zapytaj, z jakimi firmami lub sprawami adwokat pracował w przeszłości. Pobierz listę klientów lub innych prawników, z którymi można się skontaktować, aby omówić kompetencje, usługi i opłaty.
Dla wielu przedsiębiorców pomysł konsultacji z prawnikiem rodzi przerażające wizje gwałtownego wzrostu liczby aktów prawnych. Chociaż nie ma wątpliwości, że prawnicy są drodzy, dobrą wiadomością jest to, że istnieje więcej sposobów niż kiedykolwiek wcześniej, aby utrzymać koszty na rozsądnym poziomie. Zacznij od poznania różnych sposobów, w jaki prawnicy rozliczają swój czas.

Stawka godzinowa lub stawka dzienna.

Większość adwokatów wystawia rachunek za godzinę. W przypadku podróży mogą oni rozliczać się za każdy dzień.

Opłata zryczałtowana.

Niektórzy prawnicy proponują zryczałtowane wynagrodzenie za pewne rutynowe czynności, takie jak przegląd umowy lub zamknięcie kredytu.

Miesięczny ryczałt.

W przypadku wielu rutynowych pytań, jedną z opcji jest miesięczna opłata, która uprawnia do korzystania ze wszystkich rutynowych porad prawnych.

Opłata warunkowa.

W sprawach sądowych i innych złożonych sprawach prawnicy często pracują w sytuacjach awaryjnych. Oznacza to, że jeśli im się powiedzie, otrzymają procentowy udział w postępowaniu – zazwyczaj pomiędzy 25 a 40 procent. W przypadku ich niepowodzenia otrzymują oni jedynie zwrot kosztów bieżących.

Rachunek za określoną wartość.

Niektóre kancelarie prawne płacą wyższe stawki w sprawach biznesowych, jeśli prawnicy uzyskać korzystny wynik, takich jak negocjowanie umowy, która oszczędza klientowi tysiące złotych. Staraj się unikać prawników, którzy używają tej metody, która czasami nazywana jest „częściową nieprzewidywalnością”.
Jeśli uważasz, że jedna metoda będzie działać lepiej dla Ciebie niż inna, nie wahaj się przedstawić ją adwokatowi; wielu z nich zaoferuje elastyczne rozwiązania, aby spełnić Twoje potrzeby.
Przy zatrudnianiu prawnika należy sporządzić umowę (zwaną „listem motywacyjnym”) określającą szczegółowo sposób naliczania opłat. Jeśli więcej niż jeden adwokat pracuje w spółce, upewnij się, że określono stawkę godzinową dla każdej osoby, więc nie jest pobierana opłata 800 złotych za godzinę za pracę prawną wykonaną przez współpracownika, który otrzymuje tylko 200 złotych za godzinę.
Umowa ta powinna również określać, jakie wydatki mają być zwrócone. Niektórzy prawnicy oczekują zwrotu kosztów posiłków, nadgodziny sekretariatu, przesyłek i kserokopii, które wiele osób uważa za koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli pojawi się niespodziewana opłata, czy prawnik zadzwoni do Ciebie po autoryzację? Zgadzamy się zwrócić tylko rozsądne i niezbędne wydatki bieżące. Bez względu na to, jakie metody stosuje adwokat od zasiedzenia – http://www.izkancelaria.pl/, oto kroki, które można podjąć, aby kontrolować koszty prawne:
Zleć adwokatowi oszacowanie kosztów każdej sprawy na piśmie, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować, czy warto ją kontynuować. Jeśli rachunek jest wyższy od szacowanego, należy zapytać dlaczego. Niektórzy adwokaci oferują również progi, gwarantujące na piśmie maksymalny koszt danej usługi. Pomaga to w określeniu budżetu i daje więcej pewności niż tylko uzyskanie szacunkowych danych.
Dowiedz się, ile czasu firma poświęca na obliczenie rachunku. Adwokaci monitorują swój czas w odstępach co sześćdziesiąt minut lub co pół godziny. Czy pięciominutowa rozmowa telefoniczna będzie kosztować 150 złotych?

Zażądaj miesięcznych, szczegółowych rachunków.


Niektórzy prawnicy czekają, aż rachunek będzie duży przed wysłaniem faktury. Poproś o comiesięczne faktury i przejrzyj je. Najbardziej oczywistym czerwonym światłem są nadmierne opłaty; oznacza to, że zbyt wiele osób – lub niewłaściwych osób – pracuje nad twoimi aktami. Jest również możliwe, że zostaniesz omyłkowo obciążony kosztami pracy wykonanej dla innego klienta, więc przejrzyj uważnie swoje faktury.
Sprawdź, czy możesz wynegocjować zniżki na płatności za polecenia przelewu. W przypadku płatności w ciągu 30 dni od daty wystawienia faktury, poproś o zdyskontowanie rachunku. 5-procentowy rabat może zwiększyć roczny wynik finansowy o tysiące złotych.
Bądź przygotowany. Przed spotkaniem lub zadzwonieniem do adwokata należy mieć ze sobą niezbędne dokumenty i dokładnie wiedzieć, co chcesz przedyskutować. Dokumenty prześlij z wyprzedzeniem, aby Twój prawnik nie musiał ich czytać podczas spotkania, a zamiast tego mógł przejść do biznesu. I powstrzymaj się od dzwonienia do adwokata 100 razy dziennie.
Regularnie spotykaj się z prawnikiem. Na pierwszy rzut oka, to może nie wydaje się być dobrym sposobem, aby utrzymać koszty na niskim poziomie, ale będziesz zaskoczony, jak bardzo to zmniejsza niekończące się rundy rozmów telefonicznych, które nękają zapracowanych przedsiębiorców i prawników. Co ważniejsze, comiesięczne pięcio- lub dziesięciominutowe spotkanie (nawet przez telefon) może zaoszczędzić znaczne sumy poprzez zduszenie małych problemów prawnych w zarodku, zanim jeszcze mają szansę na wzrost.
Korzystanie z usług prawnych jako części zespołu prawnego. Niektóre zadania prawne – przygotowanie prostego dokumentu, na przykład – są na tyle proste, że asystent prawny, zamiast droższego adwokata, może być w stanie je obsłużyć. Nie zakładaj, że prawnik zasugeruje tę opcję; zapytaj o to prawnika. I zawsze upewnij się, że asystent prawny jest nadzorowany przez prawnika firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here