Hot stamping cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem już od wielu lat. Stosowany jest w wielu różnych branżach, więc każdy miał styczność z produktami zdobionymi tą metodą. Nadruki z foli wtłaczanej na gorąco można spotkać na m.in. różnego typu opakowaniach, kartach kredytowych, paszportach, wizytówkach, zaproszeniach, ulotkach reklamowych, menu restauracyjnych, kartkach okolicznościowych, czasopismach, sprzętach AGD, a także wielu innych. Ogromną zaletą jest fakt, że termodruki sprawdzają się nie tylko w przypadku powierzchni gładkich, ale również nieregularnych i fakturowanych. Zwiększa to zakres możliwości tej metody.

 

Dlaczego hot stamping jest skuteczny?

Do stworzenia nadruku stosowane są specjalistyczne matryce wypukłe. W momencie zetknięcia folii hot stampingowej z matrycą następuje wtłoczenie się szablonu w ozdabianą powierzchnię. Trwałe wiązanie może odbywać się dzięki wysokiej temperaturze, a także odpowiedniemu naciskowi. Warto dodać, że materiał, z którego tworzony jest nadruk składa się z kilku warstw (rozdzielającej, lakieru, aluminium, a także kleju). Temperatura pracy matrycy wynosi około 100 stopni Celsjusza.

W zależności od tego, jakie maszyny używane są w procesie termodruku, otrzymuje się inne efekty. Hot stamping służy nie tylko do ozdabiania powierzchni, ale również uszlachetniania druku, czy też ochronie druku.

Dostępny jest szeroki wybór folii m.in. metaliczne, holograficzne, matowe, dyfrakcyjne, perłowe. Wybór zależy nie tylko od osobistych upodobań, ale również rodzaju powierzchni, na której ma znaleźć się nadruk. Największym zainteresowaniem cieszy się odcień srebra i złota. Właśnie dlatego termodruki często nazywane są złoceniem lub srebrzeniem.

 

Zalety termodruku

Głównym atutem hot stampingu jest wysoka jakość. Nadruki wykonane tą metodą wyróżniają się ponadprzeciętną odpornością na ścierania. Znakomicie sprawdza się to w przypadku produktów intensywnie używanych np. kart kredytowych, czy też kart stałego klienta. Ponadto nadruk prezentuje się wyjątkowo oryginalnie i ciekawie. Ciężko taki efekt uzyskać inną metodą druku.

Dużą zaletą termodruku jest również to, że za jego pomocą można zdobić powierzchnie wykonane z różnorodnych materiałów m.in. papieru, skóry, czy też syntetyków. Zazwyczaj hot-printy stosowane są w produktach premium, gdzie liczy się każdy, nawet najmniejszy detal.

Nowoczesna technologia umożliwia wykonanie nadruków, które są nie tylko precyzyjne, ale także nasycone kolorami. Jeszcze kilka lat temu nie było takich możliwości. Nadruki musiały mięć relatywnie proste kształty, gdyż był problem wtłoczenia drobnych szczegółów w ozdabianą powierzchnię. Dziś jest zupełnie inaczej, a wszystko zależy od projektu dostarczonego przez zleceniodawcę.

Należy także wspomnieć, że hot stamping to opcja ekonomiczna, która zdaje egzamin podczas zamówienia detalicznego. Nie ma konieczności składania zamówienia masowego. Z powodzeniem można zamówić tylko kilka sztuk, tak aby przetestować jakość danej usługi. W dowolnym momencie można złożyć kolejne zamówienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here