Jednym z podstawowych wymogów przepisów budowlanych jest zastosowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Dotyczy to zarówno pomieszczeń biurowych, mieszkań w blokach czy też budownictwa jednorodzinnego. Dobrze działająca wentylacja jest niezmiernie ważna zwłaszcza w przypadku pomieszczeń posiadających instalację gazową. W momencie gdy wentylacja zawiedzie, w pomieszczeniu może zgromadzić się śmiertelna dawka czadu, czyli dwutlenku węgla.

Wentylacja tradycyjna

Od wielu lat w budownictwie wykorzystywana była wentylacja tradycyjna, czyli grawitacyjna. Jej działanie opiera się na systemie kominowym i nie jest w tym przypadku wymagane zastosowanie żadnych urządzeń mechanicznych. Wykorzystuje się w tym przypadku prawa fizyki, a konkretnie różnicę ciśnień powietrza – pomiędzy powietrzem zgromadzonym wewnątrz budynku a tym znajdującym się na zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna posługuje się jednym strumieniem ciepła – nagrzane, zużyte powietrze z mieszkania odprowadzane jest na zewnątrz poprzez system kominowy. Napływ świeżego powietrza do wnętrza mieszkania można zapewnić jedynie przez otwarcie okien lub uchylenie drzwi. Istotną wadą tego rozwiązanie jest to, że wyprowadzane jest z budynku nagrzane powietrze, a w jego miejsce można wpuścić powietrze zimne. Powoduje to istotne straty ciepła w okresie grzewczym. Najlepszą alternatywą jest wykorzystanie wentylacji mechanicznej, takiej jak opisano na stronie: http://nowent.waw.pl/.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła

Zupełnie innym, nowatorskim rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Najlepiej o tym rozwiązaniu jest pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu – umożliwi to prosty montaż całego systemu bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych remontów. Istotę działania rekuperacji można w skrócie opisać jako wyprowadzanie zużytego powietrza z pomieszczeń, z którego odzyskuje się część ciepła. Ciepło to wykorzystywane jest następnie do wstępnego ogrzania powietrza wtłaczanego do mieszkania. Sprawnie działający system rekuperacji pozwala na realne oszczędności finansowe, zwłaszcza w okresie grzewczym. Zapewniając komfort termiczny w pomieszczaniach, umożliwia obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here